გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის გეგმა

მასწავლებლის სახელი გვარი, პირადი ნომერი: მარინა ჭუმბურიძე,პ/ნ 18001004005

საგანი: ბუნებისმეტყველება

სწავლების საფეხური/კლასი: 1

მოსწავლეთა რაოდენობა: 22

გაკვეთილის თემა: როგორ ამოვიცნობთ საგნებს?    (შეგრძნების ორგანოები)

გაკვეთილის მიზნები:

  • ·         მოსწავლეებმა გააცნობიერონ რომელია მხედველობის, სმენის, შეხების, გემოსა და ყნოსვის ორგანოები.
  • ·         მოსწავლემ შეძლოს შეგრძნებების ორგანოების დახმარებით აღწეროს (დაახასიათოს) სხვადასხვა საგანი.


#

აქტივობის აღწერა
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო (წთ)

1

ფაზა A
წინარე ცოდნის გააქტიურება: მოსწავლეები მსჯელობენ რომელი ორგანოებია საჭირო საგნის სხვადასხვა თვისების დასახასიათებლად.


კითხვა-პასუხი
საერთო საკლასო

5 წთ
2



ფაზა B
აქტივობა: ,,დავინახოთ თითებით, ყურებით,
ცხვირით.“
თვალებახვეული მოსწავლე ხელის შეხებით, მოსმენით და ყნოსვით ამოიცნობს მეწყვილის მიერ 
ამორჩეულ საგანს
(საგნები    მასწავ-
ლებლის მიერ წინასწარ არის შერ-
ჩეული) .

კითხვა-პასუხი, დისკუსია
წყვილებში
სხვადასხვა გამოსაცნობი საგანი მაგ:კალამი, საშლელი, წიგნი,ჯოხი, ყვავილი, მაგნიტოფონი
7 წთ
3



აქტივობა: დავინახოთ თვალით, შევიგრძნოთ ენით.
მოსწავლე შეხედავს წინასწარ შერჩეულ საკვებ პროდუქტს გამოიცნობს, გაუსინჯავს გემოს და დაახასიათებს, დაადგენს რომელი ორგანო დაეხმარა მას დავალების შესრულებაში.

ინდივიდუალური
საკვები პროდუქტები: ლიმონი, შოკოლადი, ვაშლი, ლიმონათი.
7წთ
4
აქტივობა:
სლაიდ-შოუს ჩვენება შეგრძნების ორგანოებზე
პრეზენტაცია
დემონსტრირების მეთოდი
საერთო საკლასო
კომპიუტერი,პროექტორი

3წთ
5



ფაზა C
 მოსწავლემ დაკვირვების შედეგად  უნდა ახსნას შეგრძნების რომელი ორგანოს მეშვეობით ახდენს საგნის მახასიათებლების აღწერას.
კლასი იყოფა 4 ჯგუფად და თითოეულ ჯგუფს ურიგდება სხვადასხვა საგანი.
თითოეულმა ჯგუფმა უნდა დაახასიათოს არჩეული საგანი: I  ჯგუფი ყურძენი
II ჯგუფი - ცივი ჩაი
III ჯგუფი - ვარდი
IV ჯგუფი - ხმის გამომცემი სათამაშო.
დისკუსია
ჯგუფური
საკვები პროდუქტები და სათამაშო
11წთ
6



საშინაო დავალება: დახატულია საგნები: გოგრა, სუნამო, კაკტუსი, ბულბული, ლოლუა.საგნების შუაში ჩამოწერილია შეგრძნების ორგანოები: თვალი , ცხვირი, ენა, ყური, კანი. მოსწავლემ უნდა დააკავშიროს საგანი შესაბამის გრძნობის ორგანოსთან.

ინდივიდუალური
ფანქარი და ფურცლები შესაბამისი დავალებით.
2 წთ

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
ü  მოსწავლემ შეძლო მხედველობის, სმენის, შეხების, გემოსა და ყნოსვის ორგანოების გაცნობიერება.
ü  მოსწავლემ შეძლო გრძნობის ორგანოების დახმარებით სხვადასხვა საგნის აღწერა ( და-
).  ხასიათება.)



შეფასების რუბრიკა


შეფასების კრიტერიუმები
არადამაკმაყოფი-
ლებელი
დამაკმაყოფილე-
ბელი
კარგი
ძალიან კარგი
ჩამოთვლის შეგრძნებებს და უკავშირებს შესამაბის ორგა-
ნოებს
ვერ ახერხებს ჩამოთვლას და ვერ უკავშირებს შესაბამის ორგანოებს
ჩამოთვლის,მაგრამ უჭირს შესაბამის ორგანოებთან
დაკავშირება
ჩამოთვლის სწორად და ცდილობს
შესაბამის ორგანოებთან დაკავშირებას
ჩამოთვლის სწო-
რად და ზუსტად უკავშირებს შე-
საბამის ორგანო-ებს
საგანს უკავშირებს
შესაბამის აღქმის ორგანოს  და ახა-
სიათებს საგნის თვისებებს
 ვერ უკავშირებს
და ვერ ახასიათებს
უკავშირებს,მაგრამ
უჭირს დახასია-
თება
უკავშირებს სწო-
რად და ცდილობს
დახასიათებას
უკავშირებს სწო-
რად და ახასია-
თებს სრულყოფი-
ლად

ჩართულობა
არ მონაწილეობს აქტივობებში ან მონაწილეობს ძა-
ლიან იშვიათად
იშვიათად მონაწილეობს და
შეაქვს წვლილი
ზოგიერთ აქტივობაში
აქტიურად მოვაწილეობს და შეაქვს წვლილია
აქტივობების უმ-
რავლესობაში
აქტიურად მონა-
წილეობს და შე-
აქვს მნიშვნელოვანი
წვლილი ყველა აქტივობაში

თანამშრომლობა

არ თანამშრომ-
ლობს (ან იშვია-
თად) თანატო-
ლებთან წყვილში/
ჯგუფში მუშაობის
დროს
იშვიათად თანამშრომლობს
თანატოლებთან
წყვილში/ჯგუფში
მუშაობის დროს
ხშირად თანამ-
შრომლობს თანატოლებთან
წყვილში/ჯგუფში
მუშაობის დროს
ყოველთვის აქტი-
ურად თანამშრომლობს
თანატოლებთან
წყვილში/ჯგუფში
მუშაობის დროს


ხელმოწერა:  მ.ჭუმბურიძე

თარიღი: 07.07/2018 

No comments:

Post a Comment